Kas yra GPS?

GPS – tai globalios padėties nustatymo sistema, kuri gali padėti nustatyti Jūsų buvimo vietą ir atvaizduoti ją žemėlapyje. Padėtis nustatoma dėka 24 aplink žemę skriejančių palydovų dėka, kurie juda 6 orbitinėmis trajektorijomis. Žemėje (arba ore, jei tai lėktuvo navigacija) esantis GPS imtuvas priima signalus iš GPS palydovų ir taip nustatomos jo koordinatės, o tuomet tereikia viską atvaizduoti prietaise ar žemėlapyje.

Buitiniam naudojimui, transporto, turizmo industrijoje puikiai pakanka korektiškai veikiančių, vidutinio tikslumo GPS imtuvų ir žemėlapių. Šiai dienai pasaulyje sukurta daugybė skirtingų žemėlapių, kurie veikia su GPS imtuvais, tad išsirinkti iš tiesų yra iš ko tiek turint specifinių poreikių, tiek ir naudojant GPS vien tik tam, kad sužinoti kelią iš taško A į tašką B. Tuo tarpu profesionalai naudoja ypač tikslius, brangius GPS imtuvus, kurie skirti kartografijai, geodezijai, karo tikslams ar naudojami aviacijoje.

GPS imtuvas yra sukurtas taip, jog priimtų signalus iš arčiausiai esančių 3-5 palydovų, kurie yra tiesioginio matomumo zonoje. Dėl pastarosios savybės GPS navigacija faktiškai neveikia patalpose, nutrūksta ryšys tuneliuose. Iš palydovo gaunamos koordinatės susideda iš platumos, ilgumos, aukščio virš Jūros lygio, judėjimo greičio bei judėjimo krypties. Jei judama ypatingai lėtai dauguma kasdienio naudojimo GPS imtuvų gali prastai nustatyti greitį ir judėjimo kryptį, tačiau profesionalūs įrenginiai yra ypač tikslūs. Dar vienas išskirtinis privalumas – GPS palydovų signalai įrenginius pasiekia bet kokiomis oro sąlygomis.

GPS atsiradimas iš esmės pakeitė daugelį sričių, užtikrino didesnį saugumą ir efektyvumą, suteikė galimybę lengviau planuoti ir paprasčiau keliauti kiekvienam iš mūsų. Įdomu tai, kad žemėlapių tikslumas prieš dešimtmetį buvo kur kas prastesnis, būdavo sunku rasti mažesnes gyvenvietes, o pasaulyje populiarios žemėlapių GPS imtuvams kūrėjos Lietuvos ir kitų mažų šalių žemėlapiuose įtraukdamos vos kelis pagrindinius kelius, ką jau kalbėti apie detalius miestų žemėlapius, be kurių šiai dienai sunkiai įsivaizduojame keliones net į ne kartą lankytą miestą, kuris keičiasi kas kartą.