Pasaulis delne – ne tik graži metafora

Ieškant ko nors jaukaus pavyksta rasti mąsliai skambantį puslapį, kurio pavadinimas traukia dėmesį: PasaulisDelne. Čia šūkis skelbia: „Vertinantiems kokybę“, o siūlomi produktai sufleruoja apie malonią namų atmosferą. Arbata ir kava, aromaterapija...

Pasaulis delne – graži metafora. Ir ne tik. Tai lyg skatinimas pagalvoti apie mastelį. Apie dalykus, kurie paradoksalūs, dideli, nors nebūtinai brangūs materialia prasme, reikšmingi ir neatsiejami nuo pasaulio sąvokos.

Užkandžiai: puikus įprotis ar vengtina yda?

Užkandžiauti mėgstame visi. Subalansuoti ir tinkamai parinkti vieno kąsnio užkandžiai suteiks energijos ir padės atsikratyti nereikalingų kilogramų. Tiesa, jei užkandžių nesirinksite ir mėgausitės jais nuolatos, galite ir nusivilti. Reikėtų vengti ir itin riebių bei kaloringų skanėstų, pvz., saldumynų, bulvių traškučių ar gazuotų gėrimų.

Reguliarūs užkandžiai padės išvengti persivalgymo problemų. Daugelis žmonių alkio jausmą pajunta prabėgus 3 valandoms po valgymo, tai reiškia, kad jei tarp pagrindinių valgių darysite ilgas pertraukas, tuomet būsite labiau išalkę ir lengviau persivalgysite. Subalansuoti vieno kąsnio užkandžiai sumažins ir bendrą kalorijų skaičių, gaunamą per dieną, kadangi per pagrindinius valgymus suvalgysite mažiau. Be to, užkandžiaudami rūpinamės ir tinkamu fizinės bei protinės energijos lygiu. Reguliarūs užkandžiai palaiko pastovų cukraus kiekį kraujyje, todėl visą dieną jaučiamės stiprūs ir žvalūs. Tiesa, užkandžiauti reikėtų tik tuo atveju, jei jaučiatės išalkę, priešingu atveju, užkandžiai nebus nei naudingi, nei sveiki.

Žinoma, užkandžiauti reikia atsargiai – negalima valgyti visko, kas papuola po ranka. Jei itin dažnai mėgausitės saldumynais ar traškučiais ir nuolatos gersite gazuotus gėrimus, netrukus pajusite svorio prieaugį, nepamirškite, kad toks maistas neturi jokios maistinės vertės, todėl jūsų organizmas nusilps, o jūs jausite nuolatinį nuovargį.

Nesveikais užkandžiais laikomi ir tokie gardėsiai, kaip javainių batonėliai. Nors gamintojai įšsijuosę kartoja, kad šie užkandžiai maistingi ir sveiki, vis dėlto juose esantys riebalai gali pakenkti dailiai figūrai. Jei norite pasimėgauti saldžiu desertu, geriau rinkitės juodąjį šokoladą – kalorijų jame bus kur kas mažiau. Papildomų kilogramų suteiks ir vaisinis jogurtas. Jame labai daug saldiklių, konservantų ir dažiklių. Kur kas geresnis sprendimas – nesaldus ir neriebus jogurtas, sumaišytas su šviežių vaisių ar uogų gabalėliais.

Vienas dažniausių dietologų rekomenduojamų užkandžių yra šviežios daržovės, pvz., morkos, paprikos, agurkai ar slyviniai pomidorai, valgomos su humusu. Energijos suteiks ir reguliariai vartojami baltyminiai batonėliai ar natūralus neriebus kefyras, valgomas su šviežiomis uogomis ar vaisiais, liesa varškė su šviežiais vaisiais ar daržovėmis, įvairių rūšių riešutai, pvz., migdolai, pistacijos ar graikiniai riešutai. Organizmui naudingi ir kietai virti kiaušiniai. Juos galima valgyti su pomidorų griežinėliais ir pasirinktais prieskoniais.

In aqua sanitas – vandenyje sveikata

In aqua sanitas – vandenyje sveikata, sakydavo romiečiai, sakome ir mes šiandien. Vanduo yra labiausiai paplitęs junginys Žemėje, kuris sudaro 71 % viso rutulio paviršiaus. Kiekvienas kasdien geria, prausiasi, verda maistą ir kažin, ar susimąsto, kas tas vanduo yra. Ką tik užsimezgusio kūdikėlio kūnas sudarytas iš 99 proc. vandens, jis gimsta jo turėdamas 90 proc., o suaugęs jo turi apie 70 proc., gilioje senatvėje kūne lieka vos 50 proc. vandens.

Žmogaus kūno ląstelės be vandens ilgai neišgyventų, todėl organizmui kasdien jo reikia apie 2,5 litro. Juk negėrus galima išgyventi vos savaitę. Nešamas kraujo ir kūno skysčių vanduo maitina kūno ląsteles jame ištirpusiomis medžiagomis.

Vanduo gali atstoti ir vaistus. Jis turi ypatingų savybių, gydančių kai kurias ligas tam tikromis sąlygomis. Ne vienas gydytojas tiki gydomosiomis vandens savybėmis, be to tai patvirtinta ir mokslininkų atlikti tyrimai.

Vandens gėrimas ir jo procedūros mūsų sveikatai gali daryti stebuklus. Juk dar senovės romėnai gėrė tiek mineralinį, tiek ir paprastą vandenį ir pastebėjo jo teikiamas gydomąsias savybes. Vanduo, karštas arba šaltas, su žolelių ir kitų veikliųjų medžiagų priemaišomis arba be jų yra vartojamas gydomiesiems dušams, vonioms, kompresams, apsiliejimams bei įvyniojimams. Jis padeda pavargusiems atgauti jėgas, ramina nervinguosius, silpniesiems suteikia stiprybės, apkūnieji suliesėja. Vanduo gydo turint kraujotakos problemų, sergant reumatu, infekcinėmis, ginekologinėmis ar urologinėmis ligomis, negaluojant skrandžiui, kepenims ir inkstams. Nieko nekainuojantis skystis jį geriant atlieka tris darbus: gydo, jei kūną kankina liga, šalina viską, ko kūnui nereikia išplaudamas kenksmingas medžiagas, grūdina.

Vandenį, kaip gydanti preparatą, kiekvienas gali pasiskirti pats, tik reikia mokėti tinkamai jį vartoti. Šiais laikais žmonės linkę vartoti tuos vaistus, kurių poveikį pajunta iš karto: nori, kad per minutę dingtų sloga, lyg nebuvęs praeitų skausmas, prapultų nuovargis, tuoj pat pasijustų energingas ir žvalus. Be abejo, yra tokių vaistų ir vaistinių preparatų, kurie veikia tikrai labai greitai, tačiau dažniausiai tai būna tik vienkartinis slopinimas arba laikinas stimuliavimas, o praėjus vaistų poveikiui simptomai vėl atsinaujina. Tikram išgijimui reikia nemažai laiko, o piktnaudžiavimas stipriais vaistais jį labai apsunkina ir neretai trukdo pasveikti. Tuo tarpu vanduo, neturėdamas jokių kenksmingų savybių gali padaryti tikrų stebuklų: juk po karštos vonios liaujasi traukęs mėšlungis, dingsta diegliai, atsipalaiduoja pertempti raumenys, šaltas vanduo gaivina, suteikia energijos, nuima karštį, šiltas kompresas ramina ir atpalaiduoja.

Reiškinį, jog skirtingos mintys, jausmai ir žodžiai daro poveikį vandeniui ir visai mūsų planetai, pastebi vis daugiau mokslininkų. Jį tirdami mokslininkai pamėgino skystį labai įvairiai paveikti: viename inde esančiam vandeniui leido pasiklausyti klasikinės muzikos, antrame – maldų, dar kitiems – dėkingumo, meilės žodžių. Paveikti tokių teigiamų garsų vandens kristalai susiformavo dailūs, gražūs, panašūs į nuostabias simetriškas snaiges. Vandens, kuris klausėsi piktų neapykantos žodžių ir sunkiosios muzikos, kristalai atrodė visai kitaip – tarsi iš vidaus būtų sprogę, nesusidarė visiškai jokia forma. Kuo švaresnis vanduo, tuo gražesnė ir tobulesnė jo kristalų struktūra. Prisiminus šio eksperimento išvadas galima pasirūpinti, kad vanduo, kurį geriate, būtų švarus, o tam neužteks modernių filtrų. Geriausiai vandenį valo dėkingumas ir meilė.

Kvepalai dovanai - kaip pasirinkti?

Kvepalai - tai be galo sunkus pasirinkimas, jei mąstote juos dovanoti savo artimam žmogui. Kiekvienas turime savo mėgstamus kvapus ir juos suvokiame skirtingai. Todėl net jei atradote jūsų nuomone panašų kvapą į kito žmogaus anksčiau naudotus kvepalus, tai dar nereiškia, jog naujieji kvepalai dovanos gavėjui patiks.

Tačiau kvepalų specialistai teigia, jog jei visgi nutarėte dovanoti kvepalus, visų pirma reikėtų atsižvelgti į jų gamintojus, į prekinio ženklo žinomumą. Net pasirinkus pigesnius panašios sudėties kvepalus, dar nereiškia, jog jie bus kokybiški. Daugelis pirkėjų tokiu būdu bando sutaupyti, tačiau juk ne veltui renkamės, pvz., Apple kompiuterį vietoje to, kad pirktumėme nežinomos kinų firmos įrenginį. Tad su kvepalais situacija gana panaši. Todėl niekada nepralošite, tarkime, pirkdami Chanel, Dior, Armani ar kitų žinomų gamintojų kvepalus. Nes mokėdami už vardą, susimokate ir už pridėtinę vertę - saugumą, kokybę, patikimumą.

Taigi, akivaizdu, jog kvepalai moterims visuomet geresnis variantas nei prasti. Tačiau šioje vietoje visgi reikėtų pamąstyti ir apie žmogaus, kuriam ruošiate dovaną, asmenybę. Kvepalų specialistai tokiais atvejais rekomenduoja daugiau pasikliauti savo intuicija, nebandyti išmąstyti apsisprendžiant dėl dovanos. Taip pat pagalvokite kokius pojūčius svarstomi kvepalai jums sukelia ir ar tie pojūčiai kaip nors siejasi su žmogumi, kuriam planuojate juos dovanoti. Galbūt jie pernelyg lengvi ar pernelyg aštrūs.

Rinkdamiesi dovanoti, visuomet apmąstykite ir tai, ar žmogus kvepalus naudoja kasdien, ar jais purškiasi tik ypatingomis progomis. Tai taip pat gali padėti apsispręsti. Kasdieniam naudojimui labiau tinkami lengvesni, neįpareigojantys kvepalai, na o ypatingoms progoms įprasta rinktis išskirtinius, dėmesį atkreipiančius ir žmogaus individualumą pabrėžiančius kvepalus. Tačiau net jei žmogus mėgsta kvepalais naudotis kasdien, dovanai galite išrinkti ir išskirtinius kvepalus, tačiau dovanodami būtinai paminėkite, jog šie kvepalai skirti ypatingoms akimirkoms.

Yra viena gudrybė, kuria pasinaudoję galite artimam žmogui išrinkti jam patiksiančius kvepalus. Pvz., jei žinote kokius kvepalus jis ar ji naudojo prieš tai, tiesiog užsukite į specializuotą kvepalų parduotuvę. Ten dirbantys konsultantai pagal ankstesnius kvepalus turėtų pasiūlyti bet keletą variantų, į kuriuos galėtumėte orientuotis. Tai ne tik sutaupys jums laiko, bet ir padės pasirinkti daugiau mažiau teisingai.

 

Taip pat didelė tikimybė, jog žmogui, kuriam planuojate dovanoti kvepalus, patiks to paties gamintojo kiti kvepalai, mat tų pačių gamintojų kvepalai neretai turi tokią pačią pagrindinės dalies sudėtį. O ji neretai apsprendžia kvapų derinį kvepaluose.

Maisto papildai: ką apie juos būtina žinoti?

Maisto papildai – šį žodžių junginį dažnai galime išvysti spaudoje, televizijoje, internete tačiau kas iš tikrųjų yra maisto papildai? Kaip jie yra skirstomi? Kodėl juos verta vartoti? Ką būtina žinoti apie maisto papildus? Tikrai ne kiekvienas žmogus galėtų tiksliai atsakyti į šiuos klausimus. Jei norite sužinoti atsakymus – skaitykite likusi straipsnį, bei apsilankykite www.papildaiplius.lt svetainėje.

Kalbant apie maisto papildus, visų pirma reikia išsiaiškinti, kas yra maisto papildai. Pasirodo, jog maisto papildai – yra preparatas, kurio dėka padidinami organizmui reikalingų medžiagų kiekiai. Jei organizmas kurį laiką negauna vienos ar kitos medžiagos, ima silpti tam tikri organai, galimas bendras organizmo silpnumas.

Maisto papildai yra skirstomi į štai tokias grupes: maisto papildai sportui, akims, sąnariams, širdžiai, nervams, atminčiai, kaulams, plaukams, nagams, odai. Kalbant apie maisto papildų grupes, reikia pasakyti, jog jų skirstymas gali būti ir kiek kitoks: maisto papildai gali būti skirstomi atsižvelgiant į lytis ar amžių, kaip pavyzdį, galime pasitelkti maisto papildus skirtus moterims (maisto papildų skirstymas pagal lytis) arba maisto papildus senjorams (maisto papildų skirstymas pagal amžių). Ir nors maisto papildai yra grupuojami į įvairias grupes, reikia pasakyti, jog tam tikros grupės maisto papildai gali atlikti po keletą ir daugiau funkcijų: štai, pavyzdžiui, papildai sportui ne tik degina riebalus, bet ir aprūpina organizmą medžiagomis, kurios yra būtinos daug sportuojančiam žmogui.

Yra dvi pagrindinės priežastys, dėl kurių verta naudoti maisto papildus: pirmoji – naudodami maisto papildus galite visiškai pašalinti arba bent iš dalies sumažinti vieną tam tikrą problemą (pavyzdžiui, pašalinti arba sumažinti sąnarių skausmus); antroji – maisto papildų dėka vitaminais bei mineralais galite aprūpinti savo organizmą.

Dauguma žmonių baiminasi, jog maisto papildų gali būti per daug. Verta pabrėžti, jog jei jus kamuoja kelios sveikatos problemos, tokiu atveju glite drąsiai vartoti kelių skirtingų rūšių maisto papildus. Jei maisto papildus vartojate taip, kaip yra nurodyta, nereikia baimintis, jog organizmas gaus per didelį kiekį maistinių medžiagų.

Kalbant apie maisto papildus, negalima nepaminėti ir fakto, jog daugelis žmonių yra tiesiog linkę numoti į šiuos preparatus. Vis dėlto, reikia pabrėžti, jog tai yra labai neatsakingas požiūris – kiekvienas žmogus turi rūpintis savo sveikata. Šiandien, kuomet daugelis žmonių skuba, praleidžia ilgas darbo valandas ofisuose ir net neturi laiko pasigaminti maisto, negalima sakyti, jog šiuolaikinio žmogaus mityba yra sveika bei subalansuota. O kur dar ilgai besitęsiantys vakarėliai su dideliais alkoholio ir nikotino kiekiais? Būtent dėl šių priežasčių yra būtina vartoti maisto papildus, kurie užtikrins organizmo aprūpinimą reikalingomis medžiagomis.

Yra keletas svarbių dalykų, kuriuos būtina žinoti ne tik apie maisto papildus, bet ir apie jų įsigijimą: bene pačios populiariausios maisto papildų sportui įsigijimo vietos yra vaistinės bei internetinės parduotuvės. Reikia pabrėžti, jog maisto papildų, kaip daugelio kitų prekių, nerasite įprastuose prekybos centruose. Kuri prekyvietė yra naudingesnė? Atsakant į šį klausimą, reikia pabrėžti, jog savitų privalumų turi tiek vaistinė, tiek internetinė parduotuvė: vaistinėje reikiamus maisto papildus galite įsigyti vos per keletą minučių, tuo tarpu perkant internetu prekių gali tekti laukti keletą dienų; tačiau pirkdami internetinėse parduotuvėse maisto papildus sutaupysite šiek tiek pinigų.

Maisto papildai – puiki galimybė greitai ir paprastai pagerinti savo sveikatą. Tačiau reikia pabrėžti, jog būtina rūpintis ne tik savo, bet ir savo šeimos narių sveikata. Būtent dėl šios priežasties įsigykite maisto papildus ne tik sau, bet ir savo vaikiams, tėvams, sesei ar broliui.