Specifiniai fejerverkuose esantys elementai sukuria įvairias spalvas

Fejerverkų skleidžiamos spalvos yra sudarytos iš pačių įvairiausių metalo elementų. Kai konkretus elementas dega, jo elektronai suaktyvėja ir ima skleisti šviesą energijos pavidalu. Skirtingos cheminės medžiagos sega skirtingomis šviesos bangomis.

Stroncio ir ličio junginiai sukuria ryškiai raudonas spalvas, varis – mėlynas, titanas ir magnis sukuria sidabrinę arba baltą spalvas, kalcis – oranžinę spalvą, natris – geltoną, o galiausiai baris dega žaliai. Derinant chlorą su bariu ar variu, atitinkamai sukuriamos neoninės žalios ir turkio spalvos liepsnos.

Fejerverkai yra gaminami su garso elementais

Organinės druskos sluoksniai, tokie kaip natrio salicilatas, sumaišytas su oksidatoriumi kalio perchloratu vienu metu dega tik po vieną sluoksnį. Degant kiekvienam sluoksniui, jis pamažu išskiria dujas, sukurdamas švilpimo garsą, susijusį su dauguma fejerverkų. Aliuminio ar geležies dalelės gali sukurti šnypštimą arba čiulbėjimą primenantį garsą, o titano milteliai gali sukurti ne tik baltas kibirkštis, bet ir garsius sprogimus.

Nėra galimybės perdirbti panaudotus fejerverkus

Jau ne vienerius metus pasaulyje nerimsta kalbos apie aplinkos taršos mažinimą, ekologijos skatinimą ir įvairių produktų perdirbimą, tokiu būdu prisidedant prie mus kasdien supančios aplinkos išsaugojimo. Ir šia tema labai dažnai imama kalbėti tuomet, kai prasideda fejerverkų sezonas ir daugybė žmonių lauke palieka fejerverkų liekanas.

Tačiau atsižvelgiant į fejerverkų sudedamąsias dalis, nėra stebėtina, kad jau sprogusių fejerverkų perdirbimas nėra galimas. Kaip bebūtų, prieš išmetant panaudotus fejerverkus į šiukšlių dėžę visų pirma juos reikėtų įdėti į vandenį, tokiu būdu apsisaugant nuo jų pakartotinio užsidegimo ar netgi sprogimo. Be to, visuomet yra išmintinga pasidomėti, ką rekomenduoja vietos valdžia ir kuriose vietose būtų galima saugiai išmesti panaudotus fejerverkus, atsižvelgiant į visas šiuolaikines atliekų rūšiavimo taisykles.

Keli papildomi įdomūs faktai apie fejerverkus

Peržiūros: 532