Specifiniai fejerverkuose esantys elementai sukuria įvairias spalvas

Fejerverkų skleidžiamos spalvos yra sudarytos iš pačių įvairiausių metalo elementų. Kai konkretus elementas dega, jo elektronai suaktyvėja ir ima skleisti šviesą energijos pavidalu. Skirtingos cheminės medžiagos sega skirtingomis šviesos bangomis.

Stroncio ir ličio junginiai sukuria ryškiai raudonas spalvas, varis – mėlynas, titanas ir magnis sukuria sidabrinę arba baltą spalvas, kalcis – oranžinę spalvą, natris – geltoną, o galiausiai baris dega žaliai. Derinant chlorą su bariu ar variu, atitinkamai sukuriamos neoninės žalios ir turkio spalvos liepsnos.

Fejerverkai yra gaminami su garso elementais

Organinės druskos sluoksniai, tokie kaip natrio salicilatas, sumaišytas su oksidatoriumi kalio perchloratu vienu metu dega tik po vieną sluoksnį. Degant kiekvienam sluoksniui, jis pamažu išskiria dujas, sukurdamas švilpimo garsą, susijusį su dauguma fejerverkų. Aliuminio ar geležies dalelės gali sukurti šnypštimą arba čiulbėjimą primenantį garsą, o titano milteliai gali sukurti ne tik baltas kibirkštis, bet ir garsius sprogimus.

Nėra galimybės perdirbti panaudotus fejerverkus

Jau ne vienerius metus pasaulyje nerimsta kalbos apie aplinkos taršos mažinimą, ekologijos skatinimą ir įvairių produktų perdirbimą, tokiu būdu prisidedant prie mus kasdien supančios aplinkos išsaugojimo. Ir šia tema labai dažnai imama kalbėti tuomet, kai prasideda fejerverkų sezonas ir daugybė žmonių lauke palieka fejerverkų liekanas.

Tačiau atsižvelgiant į fejerverkų sudedamąsias dalis, nėra stebėtina, kad jau sprogusių fejerverkų perdirbimas nėra galimas. Kaip bebūtų, prieš išmetant panaudotus fejerverkus į šiukšlių dėžę visų pirma juos reikėtų įdėti į vandenį, tokiu būdu apsisaugant nuo jų pakartotinio užsidegimo ar netgi sprogimo. Be to, visuomet yra išmintinga pasidomėti, ką rekomenduoja vietos valdžia ir kuriose vietose būtų galima saugiai išmesti panaudotus fejerverkus, atsižvelgiant į visas šiuolaikines atliekų rūšiavimo taisykles.

Keli papildomi įdomūs faktai apie fejerverkus

 • Kinija yra didžiausia fejerverkų gamintoja ir eksportuotoja visame pasaulyje - 90 proc. visų fejerverkų atkeliauja būtent iš Kinijos!
 • 1240 m. arabai įgijo žinių apie ginklams skirtą paraką. Siras Hasan al-Rammah rašė apie fejerverkus naudodamas tam tikrus terminus, kurie sufleruoja, jog jis savo žinias gavo iš Kinijos šaltinių.
 • Pirmieji rašytiniuose šaltiniuose užfiksuoti fejerverkai Anglijoje buvo karaliaus Henriko VII vestuvėse 1486 m.
 • Sapnuoti fejerverkus reiškia, kad jums patinka būti dėmesio centru ir pasirodyti kitiems. Tai taip pat simbolizuoja entuziazmą ir džiaugsmą.
 • Fejerverkai nuo seno buvo naudojami daugelio švenčių metu, taip pat jie būdavo pasitelkiami siekiant atbaidyti piktąsias dvasias ir skatinti klestėjimą bei pritraukti teigiamą energiją.
 • Didžiausias šokoladinis fejerverkas buvo 3 m aukščio ir 1,5 m skersmens, jame buvo 60 kg šveicariškų „Cailler“ šokoladinių saldainių. Fejerverkas buvo paleistas Ciuriche 2002-ųjų Naujųjų metų išvakarėse.
 • Didžiausia proga fejerverkams Jungtinėje Karalystėje – „Guy Fawkes naktis“, kuri vyksta lapkričio 5 d.
 • Karalienė Elžbieta buvo taip sužavėta fejerverkais, kad asmeniui, sukūrusiam geriausius fejerverkus, skyrė garbingą titulą, pavadintą „Anglijos ugnies meistras“.
 • Žodis „fejerverkai“ japonų kalba skamba „hanabi“ ir šis žodis iš tikrųjų reiškia „ugnies gėlė“.
 • Amédée-François Frézier 1706 m. išleido „Fejerverkų traktatą“, apimantį fejerverkų rekreacinį naudojimą ir jų pasitelkimą iškilmių metu. Knyga neilgai trukus tapo labai svarbia medžiaga fejerverkų kūrėjams.
 • Prancūzija naudoja fejerverkus Bastilijos dienos ir Bastilijos kalėjimo šturmo paminėjimui.
 • Didžiausio fejerverkų šou rekordą sudarė 66326 fejerverkai ir jis buvo pasiektas Portugalijoje 2006 m.
 • Statinė elektra, susilietusi su sintetiniais drabužiais gali uždegti fejerverkų gamintojus. Dėl šios priežasties žmonės, kurie gamina fejerverkus, šio proceso metu vilki tik medvilninius drabužius.
 • Skaičiuojama, kad Amerikoje pusę visų traumų, susijusių su fejerverkų naudojimu, patiria vaikai, kurių amžius yra iki 16 m.
 • Didžiausias kasmetinis fejerverkų demonstravimo renginys Europoje yra Edinburge (Škotija) vykstantis Tarptautinis festivalis, kuriame per mažiau nei valandą į dangų paleidžiama daugiau nei milijonas fejerverkų.
 • Iš pradžių fejerverkai buvo tik oranžiniai ir balti. Viduramžiais naujas fejerverkų spalvas pavyko sukurti jų gamybos procese pridedant skirtingų druskų.
Peržiūros: 707