Apie saugų ugniakurų ir židinių naudojimą

Daugelis nuosavų namų, sodų ir sodybų savininkų svajoja apie tam tikrus ne visai privalomus, bet labai malonius „atributus“: pirteles, baseinus, židinius, mini sporto sales ir taip toliau. Kiekvienas nori mėgautis poilsio akimirkomis, atsipūsti ir atsipalaiduoti būdamas tarp brangiausių žmonių. Taigi viskas priklauso nuo žmogaus norų, o vėliau – ir galimybių. Prieš statant židinį, įsirengiant baseiną ar sauną, reikia perskaityti daugybę patarimų, susipirkti visą būtiną įrangą, susipažinti su saugos taisyklėmis, susirasti patikimus meistrus arba viską bandyti kurti savomis rankomis. Šį kartą didžiąją dalį patarimų skirsime tiems, kurių namuose įrengti židiniai ar kitokio tipo ugniakurai: juk norisi, kad namuose visuomet būtų ne tik šilta, bet ir jauku bei gražu.

Kaip ir kur įrengti vietą židiniui?

Daugelis žmonių svarsto, kur patogiausia įrengti židinį. Geriausia jį įrengti didesnėje arba atviresnėje namų patalpoje, kad būtų apšildoma efektyviai ir daugiau naudingojo ploto. Taigi visai nesvarbu, ar židinys įrengiamas prieškambaryje, ar viename kambarių, ar kitur.

Vaizdo ir garso technikai prie židinio – ne vieta

Geriausia, kad televizorių laikytumėte atokiau nuo židinio – tiesiog jis blaškys dėmesį, dėl to kuriant gali kilti nesklandumų. Antra, prie židinio nedera laikyti garso ir vaizdo aparatūros, kadangi tai vieta, kurioje temperatūra tai pakils, tai nukris (pagalvokite, kiek laipsnių ji gali skirtis kai židinys kūrenamas ir kai ne). Jei židinio ugniakurai atviri, reikėtų stengtis, kad aplinkui nebūtų ne tik degių daiktų (geriausia daiktus išdėlioti kelių metrų atstumu), bet ir grindys būtų nedegios. Šiuo atveju gerai tinka plytelės. Jei toliau paklotas grindų laminatas ar taip vadinamasis plaukiojantis parketas, galite paieškoti medienos imitacijos grindų plytelių.

Židiniams kūrenti tiks ne visų rūšių mediena

Labiausiai židiniams kūrenti tinkama lapuočių – beržo, uosio, ąžuolo ir panašių medžių mediena. Ji yra santykiniai kaitri, palieka mažai degimo produktų – anglių ir pelenų. Be to, naudojant lapuočių medieną, mažiau suodžiais užteršiamas kaminas, išeinamosios angos, neaprūksta pats židinys. Spygliuočių malkos dažnai būna su lipniais sakais, todėl kaminas greičiau užteršiamas. Be to, eglių, pušų malkos „pokši“, šaudo, taigi jei visgi nuspręstumėte naudoti šios rūšies malkas, jas prieš kūrenat reikėtų gerai išdžiovinti.

Kaip kūrenti židinį, kad būtų mažiau suodžių?

Kai židinys nuolat kūrenamas silpnu pajėgumu, į jį patenka mažiau deguonies, taigi atsiranda daugiau suodžių, užteršiančių židinį, dūmtraukį bei židinio sieneles. Tad geriau židinį kūrenti trumpiau, bet intensyviau, nei ilgai ir ugniai vos vos rusenant. Dėl tos pačios priežasties – kad kaminai mažiau apsineštų suodžiais, rekomenduojama kartais pakaitalioti malkų rūšis. Vienos malkos greitai užsiliepsnoja ir sudega akimirksniu, tuo tarpu kitos rusena ilgai ir skleidžia daug šilumos. Keičiant malkas kitomis, pravalomas židinys bei jo angos, kaminas ir dūmtraukis. Senoliai kaminams valyti naudodavo bulvių lupenas – jas degindavo: taip neva kaminas išsivalo. Pabandyti verta – metodas pigus ir paprastas.

Saugus židinys – saugūs namai

Norint, kad židinys būtų saugus, reikia pasirūpinti priešgaisrine saugos sistema, dūmų detektoriumi – nuo galimo gaisro apsaugosite save ir savo šeimą. Židinio, ypač jei ugniakuras atviras, nederėtų palikti be priežiūros – geriau išeinant iš namų ar einant miegoti židinį užgesinti arba palaukti, kol malkos sudegs. Tai mažiau aktualiu tiems, kurie namuose turi uždaromas krosneles – jas galima palikti ir be priežiūros, kadangi krosnelių durelės sandariai užsidaro. Taip pat židinius profilaktiškai reikėtų valyti, patikrinti – į namus išsikvieskite kaminkrėtį.

Peržiūros: 10735